Mýty a pravdy o autonomních týmech - udělejte si pořádek v tom, co je a není pravda

23/05/2023

Na téma samořízení a jak pracují autonomní týmy existuje spousta názorů, ne každý je však pravda. Pojďme se podívat na nejčastější pravdy a mýty, které okolo toho tématu kolují.

Mýty a pravdy o autonomních týmech

Mýtus: Self - management znamená, že nejsou potřeba žádní manažeři a veškerou tradiční práci "manažerů" vykonávají lidé v týmu. To by mohlo zahrnovat odměňování, nábor nových lidí, propouštění, povýšení a kariérní rozvoj. To také naznačuje, že Scrum vyžaduje ploché organizační struktury, žádné tituly nebo individuální bonusy. 

Pravda: Self - management ve Scrum týmu neznamená "žádné manažery" v organizaci. Je pravda, že žádní manažeři nemusí vytvářet Scrum tým, ale to neznamená, že v organizaci žádní manažeři nejsou. V organizacích, které SCRUM používají správně, se role manažera přepne od řízení týmu k podpoře týmu. Často jsou to ti správní lidé, kteří zajistí, že týmy mají vše, co potřebují k úspěchu, jako je potřebné vybavení, rozpočet, spolupráce s lidmi v organizaci mimo tým, podpora a další ....


Mýtus: Self - management znamená, že tým nemusí dodržovat pravidla mimo tým. Pokud mohou činit vlastní rozhodnutí, znamená to, že se mohou rozhodnout ignorovat manažery a zainteresované strany a jsou vůči nim nezodpovědní. 

Pravda: Scrum bere zodpovědnost velmi vážně. Tým jako celek je odpovědný za vytváření hodnotné práce a každý z členů týmu má jasnou odpovědnost. Self - management nezpůsobuje chaos a neznamená to, že pravidla nebudou dodržována. Scrum týmy jsou ve skutečnosti velmi disciplinované ve své práci a závazcích. 


Mýtus: Týmy jsou zcela soběstačné a samostatné, mají všechny dovednosti potřebné k provedení veškeré práce a neměly by muset chodit pro pomoc mimo své týmy. 

Pravda: Je pravda, že aby tým mohl efektivně řídit svou práci, musí mít potřebné dovednosti, aby práci dokončil. Složitá práce však často vyžaduje dočasnou pomoc jednotlivců se specializovanými dovednostmi. Často je těchto specialistů příliš málo na to, aby byli členy na plný úvazek v jednotlivých Scrum týmech a musí být sdíleni mezi mnoha týmy. Samořídící týmy nemusí mít všechny potřebné dovednosti, ale jsou efektivními spolupracovníky kolegů mimo svůj tým a společně určují, jak bude práce probíhat. 


Mýtus: Když se samořídící týmy setkají s problémy, je vždy nejlepší nechat je, aby si to vyřešily samy. 

Pravda: Pokud samořídící tým narazí na překážku, snaží se ji odstranit.  To ale neznamená, že může  ignorovat výzvy, které nemůže překonat. Slyšeli jsme příběhy "busy" stakeholderů, kteří adekvátně neprezentují cíle organizace nebo neposkytují adekvátní zpětnou vazbu na dodanou práci/produkt a tvrdí, že umožňují týmu "samořízení". Podobně jsme slyšeli o Scrum Masterech, kteří po identifikaci nezdravého konfliktu mezi členy týmu ignorují rostoucí týmovou dysfunkci a tvrdí, že umožňují týmu, aby si "samo řídil" cestu k řešení.