Na téma samořízení a jak pracují autonomní týmy existuje spousta názorů, ne každý je však pravda. Pojďme se podívat na nejčastější pravdy a mýty, které okolo toho tématu kolují.
10 důvodů, proč používat Storypointy aneb jak realisticky plánovat?
Existuje mnoho dobrých důvodů, proč používat Story pointy k odhadu pracnosti a komplexity požadavků. Odhady jsou rychlé, podporují společný Commitment, umožňují realisticky plánovat a podporují spolupráci v teamu.
Zde je několik výhod:
1. Odhady jsou rychlé
Story pointy umožňují teamům rychle odhadnout práci, která se týká každé položky Backlogu a ukazuje, kolik práce může team dodat ve Sprintu nebo Releasu (Velocity). Pokud použijete techniku Planning Pocker, zbytečně se nezdržujete diskuzemi u položek, jejichž velikost odhadnou všichni stejně, naopak vám zbyde dostatek času diskutovat nad těmi problémy, kde se v odhadu neshodujete a lépe pak dojdete ke shodě, což podporuje společný Commitment.
Týmy odhady provádějí v relativních jednotkách, na základě minulé zkušenosti a jejich odhady se v čase zpřesňují a zrychlují a jejich plánování je pak efektivní.
2. Pomáhají týmu dojít ke shodě, podporují spolupráci a kontinuální učení se ze zkušeností
Pokud jeden člen týmu odhaduje 5 Story pointů, ale jiný odhaduje 12, je to pro tým příležitost diskutovat o tom, o jakou práci jde. Každý člen týmu může mít různý pohled na věc, zkušenosti, senioritu. Jedna osoba může najít efektivnější způsob, jak dělat věci, nebo druhá osoba může lépe rozumět krokům spojeným s prováděním práce. Tato diskuse jim pomůže sdílet nápady, lépe porozumět požadavku, vybudovat konsensus a vytvořit přesnější odhad.
Porovnejte to s odhadem času. Pokud požádáte každého člena týmu, aby odhadl množství času spojeného s úkolem, dostanete více než 5 různých odpovědí. Odhad času závisí na zkušenostech, znalostech a porozumění zadání. Většina členů týmu se ale shodne na úsilí potřebném k dokončení User story, což znamená, že můžete dosáhnout konsensu a pokračovat v plánování sprintu mnohem rychleji.
3. Žádné uměle nastavené termíny
Odhadování času místo Story pointů vás nutí vymýšlet termín, který může vytvářet zbytečný tlak (a asi nebude úplně přesný).
Story pointy přesněji a prakticky odrážejí realitu. Ve většině případů neexistuje žádný stanovený termín – pouze se zajistí, že úkoly budou provedeny efektivně a ve správném pořadí priorit.
4. Tým lépe předpovídá a plánuje, co je schopen dodat v daném Timeboxu
Story pointy vám mohou pomoci lépe plánovat dopředu. Pokud například víte, že Tomáš jede na týden na dovolenou, můžete svůj Sprint upravit dle reálně dostupné kapacity.
5. Story pointy pomáhají týmu lépe promyslet, co je v daném Sprintu reálné
Story pointy nutí tým promyslet si práci související s nadcházejícím sprintem a zvážit, co je reálné, aby byl na konci Sprintu dodaný DONE Increment, který může odprezentovat svým Stakeholderům a který bude dodaný v kvalitě a s přidanou hodnotou.
1 2 3 5 8 13 20 .... ∞ ... ? ...
6. Podporují společný Commitment
Když váš tým ví, že může dosáhnout toho, co je naplánováno a je si jistý svou Velocity, společný Commitment pak podporuje spolupráci.
7. Tým je adaptivnější/přizpůsobivější jakékoliv změně
Pokud se velikost týmu změní (možná přidáte nového člena nebo někdo přejde na jinou roli), máte vestavěný systém pro aktualizaci vaší Velocity (tj. kolik Story pointů můžete dokončit ve Sprintu) a podle toho přizpůsobíte, k čemu se v rámci Sprintu jako tým zavážete a jste schopni vytvářet realistické plány.
8. Vede k lepšímu plánování kapacit
Story pointy vám pomohou odhadnout, co váš tým stihne dodat za daný čas (Timebox/Sprint). Pokud máte více týmů se závislostmi, je tento způsob plánování obzvlášť důležitý. Story pointy zároveň ukazují, že vaše práce je pouze odhad a nezavazujete se, že uděláte X za Y hodin. Nebudete vědět, jak dlouho bude něco trvat, než to uděláte – téměř vždy se objeví neočekávané věci.
Jiné metody vám mohou poskytnout přesnější načasování, ale není praktické strávit 30 minut diskusí o práci, kterou nejste schopni odhadnout. Mnohem praktičtější je přiřadit "dostatečně přesné" číslo, naplánovat si Sprint a pustit se do práce.
9. Pomáhá měřit a zvyšovat výkon týmu
Je možné, že do Releasu nebudete moci vměstnat všechny své hlavní priority, zvláště pokud jsou složité, je zde mnoho závislostí a rizik a jsou časově náročné. Story pointy vám mohou pomoci snadno identifikovat jeden nebo dva menší příběhy, které jste schopni v rámci Sprintu dodat, s ohledem na kapacitu. Použití Story pointů vás také povzbudí k tomu, abyste našli způsoby, jak zvýšit kapacitu týmu (spíše než pracovat déle). Pokud dokážete snížit riziko, najít způsoby, jak složité úkoly zjednodušít... budete schopni dodávat rychleji.
Poz.: cílem není zvyšovat Velocitu kontinuálně. Cílem je konstantní Velocita, která časem možná mírně roste, ale která je ukazatelem stability týmu a umožňuje predikovat, co je tým schopen dodávat.
10. Pomáhají měřit a zvyšovat výkonnost týmu, jsou ukazatelem stability týmu
Story pointy vám mohou pomoci měřit a zlepšovat výkon tím, že svému týmu položíte otázky jako: Dokončili jste veškerou zadanou práci během Sprintu? Zvyšuje se vaše Velocity v průběhu času nebo klesá, jak se zlepšujete v agilitě? Byl váš odhad Story pointů přesný? Pokud ne, jak byste mohli optimalizovat výkon svého týmu a zajistit, že budete spolupracovat nebo plánovat lépe? Jaké referenční Story vám mohou pomoci zpřesňovat odhady?
Storypointy jsou ideální cesta při plánování v komplexním světě plném nejistoty. Začít není jednoduché a je potřeba se nevzdávat, učit se ze zkušeností a experimentovat!
Další články:
Existuje mnoho dobrých důvodů, proč používat Story pointy k odhadu pracnosti a komplexity požadavků. Odhady jsou rychlé, podporují společný Commitment, umožňují realisticky plánovat a podporují spolupráci v teamu.
V dnešním rychle se měnícím světě je snadné se nechat unést množstvím úkolů, projektů a aktivit, které nás obklopují. Často se snažíme být co nejvíce "busy" a zapomínáme na to, co je opravdu důležité: doručit kvalitní hotový výsledek,